LİSELİ GENCLERİN BULUŞMA NOKTASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LİSELİ GENCLERİN BULUŞMA NOKTASI

içerik misafirken yarısından azı görülüyor

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» yerine sevemedim...
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Tem. 03, 2008 7:34 pm tarafından said&nuri

» dünya izledi
Anadolu Liseleri Icon_minitimePaz Haz. 29, 2008 11:56 am tarafından said&nuri

» Rüştü Milli Takımı bıraktı
Anadolu Liseleri Icon_minitimePaz Haz. 29, 2008 11:55 am tarafından said&nuri

» ne tarz müzik dinlersiniz?
Anadolu Liseleri Icon_minitimeCuma Haz. 27, 2008 3:21 pm tarafından said&nuri

» milli takımımız
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Haz. 26, 2008 1:45 pm tarafından said&nuri

» Avrupa`nın en kaliteli basketbol takımı hangisi?
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Haz. 26, 2008 1:32 pm tarafından said&nuri

» Reha Muhtar 'a İtiraf
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Haz. 26, 2008 12:52 pm tarafından BÜYÜK 1SK3ND3R

» kral ve çoban
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Haz. 26, 2008 12:48 pm tarafından BÜYÜK 1SK3ND3R

» OTOBÜS ŞOFÖRÜ HİDAYET!!
Anadolu Liseleri Icon_minitimePerş. Haz. 26, 2008 12:47 pm tarafından BÜYÜK 1SK3ND3R

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Ortaklar
free forum
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim

Anadolu Liseleri

YazarMesaj
BÜYÜK 1SK3ND3R
Admin
Admin
BÜYÜK 1SK3ND3R

Anadolu Liseleri Empty
MesajKonu: Anadolu Liseleri   Anadolu Liseleri Icon_minitimeSalı Haz. 17, 2008 12:25 pm

[i][b]Anadolu Liseleri
1955 yılında İstanbul, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır, Konya ve Samsun’da “Maarif Koleji” adıyla açılmış, 1975 yılında “Anadolu Lisesi” adını almıştır.
Anadolu liseleri, ilköğretim üzerine hazırlık sınıfı bulunan veya bulunmayan ve hazırlık sınıfı dışında en az 4 yıl öğrenim veren karma okullardır.
Okulun amacı, öğrencilerin;
a) İlgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını,
b) Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini
sağlamaktır.
Okullara merkezî sistemle yapılan seçme ve yerleştirme sınavına göre öğrenci alınır. Sınava başvuru ve kayıt-kabul, Bakanlıkça yayımlanan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzunda; kontenjan, tercih ve yerleştirme ile ilgili esaslar ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda belirtilir.
Birinci yerleştirme ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra çeşitli sebeplerle okulların açık kalan kontenjanlarına, Tercih ve Yerleştirme Kılavuzundaki esaslara göre öğrenci yerleştirilir.
Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanan öğrencilerin kayıt yaptırabilmeleri için; öğretim yılı sonunda ilköğretim okulu 8 inci sınıflarından Şube Öğretmenler Kurulu Kararı dâhil mezun olmaları gerekmektedir.
Bu okullar arasında öğrenci nakilleri; birinci yabancı dil dersi aynı olmak kaydı ile açık kontenjan bulunması, öğrencinin giriş puanının naklen gitmek istediği okulun sınavını kazandığı yıldaki giriş taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır.
Merkezî sistem sınavıyla öğrenci alan ve genel orta öğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve aynı programı uygulayan özel okullar, askerî liseler ile polis koleji öğrencilerinin nakilleri; Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girmiş olmak şartıyla birinci yabancı dil dersi aynı olmak kaydı ile açık kontenjan bulunması, öğrencinin giriş puanının naklen gitmek istediği okulun sınavını kazandığı yıldaki giriş taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır.
Ancak, belirtilen okullar dışındaki resmî ve özel diğer orta öğretim kurumlarından bu okullara öğrenci nakli yapılmaz.
Resmî Anadolu liselerinden, resmî ve özel diğer orta öğretim kurumlarına geçiş “Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi” hükümleri ile okulların yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.
-Birinci yabancı dili İngilizce, Almanca ve Fransızca olan Anadolu liseleri bulunmakta olup, okulların hangi yabancı dille öğrenim yaptıkları okul listelerinde belirtilmiştir.
Ayrıca hangi Anadolu liselerinde hazırlık sınıfı bulunduğu okul listelerinde bulunmaktadır.
-Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS’yi kazanmaları halinde mezun oldukları alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir.

Anadolu Liseleri
1 sayfadaki 1 sayfası